Anna Tomaszewicz-Dobrska – Archiwum Polona, Biblioteka Narodowa – Autor zdjęcia nieznany. Portret z książki Cecylii Walewskiej „W walce o równe prawa: nasze bojownice” z 1930 roku, rozdział o Annie Tomaszewicz-Dobrskiej.
Okładka – Powieści „Doktor Anna” Autorka Albena Grabowska – Wydawnictwo Marginesy – Warszawa 2021 Wydanie Pierwsze – seria Uczniowie Hipokratesa
O autorce
Ałbena Grabowska to znana polskim czytelnikom pisarka, będąca jednocześnie lekarzem neurologiem i doktorem nauk medycznych. Większą część życia spędziła, zajmując się przede wszystkim pacjentami borykającymi się z padaczką, jednak od niemal dekady robi również karierę literacką. Jej najpopularniejszą publikacją jest saga „Stulecie winnych”, na podstawie której zrealizowano świetny serial ze znanymi polskimi aktorami.
Opis książki
„Doktor Anna” Ałbeny Grabowskiej zabierze czytelników do naukowego świata schyłku pozytywizmu. W książce spotykamy doktor Annę pod koniec lat siedemdziesiątych XIX wieku, kiedy wraca po studiach ze Szwajcarii, aby w Warszawie otworzyć swoją praktykę lekarską.
Książka Ałbeny Grabowskiej to nie tylko świetny obraz epoki z perspektywy kobiety, ale również mnóstwo odniesień do postaci historycznych, które wywarły wielki wpływ na świat nauki i medycyny. Młoda lekarka ma kwalifikacje, by leczyć i pragnie to robić, jednak w tamtych czasach to nie wystarcza. Towarzystwo Lekarskie wita z otwartymi ramionami wyłącznie mężczyzn.
Mimo że wszechobecny brak higieny skutkuje licznymi chorobami i coraz więcej osób wymaga pomocy, doktor Anna musi starać się podwójnie, aby zacząć pracować w wybranym zawodzie. Powieść ukazuje niezwykle skomplikowany model epoki, w której znakami czasu stały się rozwój i liczne wynalazki, a jednocześnie wciąż nie zlikwidowano licznych uprzedzeń i obskurantyzmu.